Botok • Túrázás
19Túrabot
A túrabot mindig nagy segítség, ha egyenetlen, csúszós, vagy nagy színtkülönbségű terepen túrázol, mert használatukkal nagyfokú stabilitásra tehetünk szert, kevésbé tudunk kibillenni egyensúlyi helyzetünkből. Hegyről lefelé jövet nagymértékben hozzájárulnak lábainkra, ízületeinkre ható terhelések csökkentéséhez (a túrbotok akár 25 %-kal is csökkenthetik a térdek terhelését). Hegymenetben csökkenti a lábizmok terhelését, mivel a botok használatával vállaink, kezeink és hátunk is fokozottabban besegít a mozgásban.
A bot anyagai
A bot törzsének felépítése kulcsfontosságú annak súlya és árkategóriájának szempontjából. Kiváló minőségű alumínium (7075-T6; 7001; 6013-ig). Erős és sokszor gazdaságos választás. Az alumínium botok súlya 300 g és 600 g között mozog egy párra levetítve. Az aktuális súly (és ár) a bot falvastagságától függ. Erőteljes nyomás hatására az alumínium botok meghajolhatnak, de nem valószínű, hogy eltörnek. Inkább a anyagfáradásra jellemző hajszálrepedések a leggyakoribb hibaforrások. Karbonszálas: A botok átlagsúlya még könnyebb, de az áruk is drágább. Az ilyen botok tömege 250 g 500 g között mozog. Elég jól elnyelik a rezgéseket és mellette eléggé erősek is. Nagy erőkifejtés hatására, vagy nem szálirányú terhelésnél könnyebben törhetnek, repedhetnek, mint az alumíniumból készültek. Nem árt ezt észben tartanunk, ezért csak tapasztalt, bothasználatban gyakorlott túrázóknak ajánljuk.
A bot méretének beállítása
A modellek méretei eltérhetnek egymástól, de a legtöbb méret 58 cm és 140 cm között van. A legtöbb kompakt túrabot azonban csak 125 cm-ig nyújtható. A megfelelő és pontos beállítást a bot törzsén található centiméter alapú számozás segíti. A kívánt hossz beállításához lazítsuk meg a bot erre a célra szolgáló szerkezetét, majd állítsuk be a méretet. Alapesethez történő beállításnál az alkar és a felkar merőleges tartásánál a könyökünknek és a talajnak 90 º szöget kellene bezárnia. Tehát a bothosszúság a talajtól megközelítőleg a könyökünkig kell, hogy érjen.
A megfelelő hosszúság beállítása különböző terepviszonyok mellett:
Hegymenetben: Használjunk pár centiméterrel rövidebb botot, csökkentve a ránk nehezedő teher nyomását. Hegyről lefelé menet: Hosszabbítsuk meg egy pár centivel a botot a jobb egyensúly és irányítás érdekében. Egyenes talajon: Alkarunk legyen párhuzamos a talajjal, mikor a markolatot fogjuk és a bot hegye a földön van. Oldalazó menetben: A lejtő aljához közelebb lévő botnak hosszabbanak kell lennie. Vagy egész egyszerűen ezt a botot a hosszabbított markolatnál is foghatjuk, már ha a model rendelkezik ilyennel.