Menü
Mit keresel?
Azok, akik kezdetben klasszikus pólókkal és kényelmes pamut nadrágokkal vágnak neki a futóedzésnek, gyorsan át akarnak majd váltani rendes futóruházatra. Ez kényelmes illeszkedést, sportos kialakítást biztosít nedvességelvezető anyagokból. A rugalmas és könnyű anyagoknak köszönhetően a futóruhák sem nehezítik el az embert, és szó szerint siklani hagyják az útvonalon. Az INTERSPORT-nál a futóruhák hatalmas választékát találod a legjobb márkáktól, mint például a Nike, Asics, ADIDAS és Under Armour. Segítünk, hogy teljesen új módon fedezd fel magadnak a futást!
Aki futóruházatot szeretne venni, újra és újra abba a kérdésbe ütközik, hogy mire is van igazából szükség a futáshoz. Tény, hogy ha kezdőként nem szeretnénk, nem kell azonnal funkcionális sportruházatot vennünk. Egy egyszerű póló, egy nadrág és egy pár futócipő elegendő a sporttal való megismerkedéshez. A funkcionális ruházatnak azonban van létjogosultsága, mert az a célja, hogy sportolás közben a lehető legjobban támogassa a futót. A speciális pólók és nadrágok célja, hogy a futás során keletkező izzadságot olyan gyorsan elvezessék a testtől, amilyen gyorsan csak lehetséges. Ha hetente többször szeretnénk futni menni, vagy futóeseményeken szeretnénk részt venni, mindenképp érdemes legalább megfontolni profi funkcionális ruházat beszerzését.
Aki rendszeresen hord funkcionális ruházatot, az jól ismeri a réteges öltözködés elvét: a többréteges sportruházat gondoskodik arról, hogy minden évszakban megfelelően öltözhessünk fel a futáshoz. Az egyes rétegek közötti levegő hőtárolóként működik, és megakadályozza a kihűlést. A futóruházat ezzel egyidejűleg a nedvesség bentről kifelé történő leadásáról is gondoskodik. A legalsó szintnek rá kell simulnia a testre, mert így egyszerűen nagyobb kényelmet biztosít kocogás közben. Melegben a póló és a nadrág hűtőakkuként működik, miközben hidegebb hőmérsékleten nem kezdünk fázni olyan könnyedén, mert az izzadság nem ragad a bőrünkre. A rétegek ezen felül arra is szolgálnak, hogy a keletkező izzadságot tovább vezessék kifelé, és hogy védjenek a hideggel, a nedvességgel és a széllel szemben. A futáshoz választott évszaktól függően ez a két réteg többé kevésbé igen jelentős.
A cipő mellett a jó futópóló is az alap futóruházat részét képezi. Egyetlen ruhadarab sem alkalmasabb a futó sportolás közbeni segítésére, mint a futópóló. A kiváló minőségű futópólónak jó a lélegzőképessége, tehát elszállítja az izzadságot a testtől, és ezzel egyidejűleg védelmet nyújt a széllel és a hideggel szemben. A pamuthoz képest a műszál eleinte kicsit furcsa érzés a bőrnek, de képesek előnyeik érvényesítésére, különösen a hideg évszakban. A funkcionális pólók segítségével ugyanis sokkal könnyebben meg lehet előzni a megfázást és az egyéb betegségeket.
A futónadrágnak is jól lélegzőnek kell lennie, és kifelé kell továbbítania a nedvességet. Ennél a fajta futóruházatnál fontos arra figyelni, hogy a nadrág ne legyen túl szoros, tehát ne vágjon be. Főleg a varratok tudnak futás közben zavaróak lenni, ha rossz helyre kerülnek. A súrlódás során hamar sebek keletkezhetnek, amelyek nagyon gyorsan elveszik a kedvet a futástól. Ezért a nadrágnál ügyelni kell arra, hogy elegendő mozgásszabadságot biztosítson. Ősszel és télen a hosszú futónadrág használata ajánlatos futáshoz, amely egy testre simuló nadrág. A kis zsebek is hasznosak, ha kulcsot, némi pénzt vagy szőlőcukrot szeretnénk magunkkal vinni.
A futáshoz használható zokni vásárlásakor arra kell figyelni, hogy tényleg jól illeszkedjen a kiválasztott modell. A nem jól illeszkedő vagy túl nagy zoknik gyorsan redősödnek, ami vízhólyag keletkezéséhez vezethet. Ha bizonytalan vagy, inkább valamivel kisebb futózoknit vegyél, mintsem túl nagyot. A jó zokni úgy van kialakítva, hogy futás közben segíti a lábat. Ez egyrészt az anyagnak köszönhető, amely felveszi az izzadságot, és semlegesíti a szagokat, másrészt pedig a szabásnak, amely döntő tényező a cipőn belüli kényelemnél.
A futókabátok és futómellények különösen az átmeneti időszakban bizonyulnak hasznos futóruházatnak. Hidegben, szélben és esőben ugyanis nem olyan szórakoztató futás közben fázni, vagy éppen megfázni. Nem minden anyag használható azonban minden időben. A futómellények például akkor ideálisak, amikor reggel hideg, délután pedig meleg idő van. A polárkabátok ezzel szemben télen a legjobbak, amikor a hőmérséklet rendszeresen 10 °C alá esik. A futásnál azonban el kell kerülni, hogy a futókabát alatt megrekedjen a hő. Akkor vagyunk a legjobban felöltözve, ha a futás első perceiben kicsit fázunk, azután felmelegít a mozgás.