Túrázás
Különbségek vízhatlan és vízálló cipők között
Mit jelent a vízhatlan vagy vízálló megnevezés és miért is olyan fontos ez a túrázók körében
A mindennapi életben állandóan találkozunk ezekkel a kifejezésekkel: vízhatlan cipő, vízlepergető hegyi bakancs vagy vízálló túrabakancs. De mit is jelentenek valójában? E kifejezések közül sokat egymás szinonimáiként használnak, ami megnehezíti a mindennapi használatot.
VÍZHATLAN VS. VÍZÁLLÓ?
A lábbelik világában számos kifejezés és technológia létezik. Néhányat biztosan ismersz, míg mások annyira különlegesek, hogy valószínűleg csak a fejlesztők tudják, mi áll mögöttük.
VÍZÁLLÓ CIPŐ ÉS RUHÁZAT:
A vízhatlan címkével ellátott cipők vagy textíliák nyújtják a legkevesebb védelmet a nedvesség ellen. Nem helyes azonban azt feltételezni, hogy a vízhatlan túracipő nem nyújtana védelmet. Csupán kevésbé vízállóak, mint a vízállónak minősített textíliák. A vízhatlan textíliák alapját többnyire szintetikus szálak, például poliészter és nejlon képezik. A pamuttól eltérően sokkal szorosabb szövéssel készülhetnek, ami bizonyos ellenállást biztosít a nedvességgel szemben.
A vízálló vagy vízlepergető textíliákkal ellentétben a vízhatlan anyagok gyakran kezeletlenek. Más szóval, nem rendelkeznek kiegészítő (vízzáró) membránnal, és – ha nem tüntették fel máshogy – nem vetették alá hő- vagy vegyszeres kezelésnek. A vízhatlan cipők tehát eredendően bizonyos szintig vízállóak, köszönhetően a szintetikus szálaknak és a feldolgozásuk módjának.
A vízhatlan cipők vagy textíliák megvédenek a nedvességtől, amíg az anyag képes a nedvességet felszívni. Folyamatos heves esőzés esetén fennáll a veszélye, hogy egyszer csak elázol, mert az anyag nem szárad elég gyorsan.
MIT JELENT A VÍZÁLLÓ A TÚRACIPŐK ESETÉBEN?
Annak eldöntéséhez, hogy valami vízálló-e vagy sem, a vízoszlop szolgáltatja az alapot. Megmutatja a (hidrosztatikus) nyomást, és leírja, hogy mennyi vízre van szükség (mm-ben mérve) 1 négyzetméternyi felületen ahhoz, hogy a felület – pl. a textil – vízáteresztővé váljon. A vízállóságot az EN 343-as szám alatt uniós szabványként jegyzik, és az 1-3. osztályokban határozzák meg.
1. osztály: -
2. osztály: > 800 mm
3. osztály: > 1.300 mm
Az uniós szabványból eredően a túrabakancsok, esőkabátok vagy sátrak textíliái 800 mm-es vízoszloptól vízálló minősíthetők. De csak azért, mert az uniós szabvány azt mondja, hogy valami vízálló, ez nem feltétlenül felel meg a vízállóság mindennapi értelmezésének:
A svájci Szövetségi Anyagvizsgálati és Kutatási Laboratórium (EMP) csak 4000 mm-es vízoszloptól beszél vízálló textíliáról.
Az, hogy egy cipő vízállónak minősül-e, a vizsgáló intézettől és a vizsgálati módszertől is függ. A szükséges vízoszlop közvetlenül összefügg a tevékenységgel.
VÍZLEPERGETŐ:
Egy anyag akkor válik vízlepergetővé, ha vegykezeléssel vagy hőkezeléssel is kezelik. Ez adja az anyagnak azt a jól ismert hatást, hogy a víz – de a szennyeződés is – lepereg róla. A legismertebb kezelés vagy impregnálás a DWR-impregnálás (Durable Water Repellency). Ez lefordítva a „tartós vízlepergető képesség” rövidítése. A márkától függően a vegyi anyagok és technológiák összetétele változhat a DWR-hatás elérése érdekében. A DWR impregnálást gyakran vízzáró membránnal, például Gore-Tex vagy Sympatex membránnal vagy vízálló anyagokkal kombinálva használják. Ez megakadályozza, hogy a külső anyag telítődjön. Ha tehát a víz már nem gyöngyözik le az új túrabakancsodról vagy esőkabátodról, és a külső anyag felveszi a vizet, az még nem ok a pánikra. A tényleges vízzáró membrán a külső anyag alatt helyezkedik el, és továbbra is szárazon tartja a lábat. A jó az egészben az, hogy a vízlepergető impregnálás felújítható vagy felvihető.
MITŐL LESZ VÍZÁLLÓ A CIPŐ?
Elterjedt tévhit, hogy a cipő vízhatlanságát kizárólag a külső anyag biztosítja. Az igazi technológiai csoda azonban a belső cipőbe szőtt membrán. A textilmembránok két kategóriába sorolhatók:
mikroporózus membrán (pl.: Gore-Tex)
nem porózus membrán (pl.: Sympatex)
Mindkét membrán igyekszik gyorsan elszállítani a nedvességet a cipő belsejéből kifelé, miközben megakadályozza a nedvesség kívülről történő behatolását. Így a külső anyag légáteresztő képessége megmarad, miközben a víz nem tud behatolni.
MIKROPORÓZUS MEMBRÁN (PL.: GORE-TEX):
A mikroporózus membrán, mint amit pl. a Gore-Tex gyárt, egy pórusréteggel működik. A testhő (túl)nyomást hoz létre a cipő belsejében, ami a membrán pórusain keresztül vízgőz formájában a nedvességet kifelé szállítja. A vízcseppek viszont túl nagyok ahhoz, hogy kívülről újra behatoljanak a pórusokon keresztül. A Gore-Tex membránnal ellátott cipők általában a következőképpen épülnek fel:
Védő Mesh anyag a felsőrész alatt
A tényleges mikroporózus membrán
A cipő belsejében található szövetréteg, amelyet úgy terveztek, hogy az izzadtságot azonnal nagy területen oszlassa el. Ez biztosítja, hogy a membrán teljes felülete elvezeti a nedvességet, és a membrán nem terhelődik túl pontszerűen.
A (MIKROPORÓZUS) GORE-TEX MEMBRÁNNAL ELLÁTOTT CIPŐK ELŐNYEI ÉS HÁTRÁNYAI:
A nedvesség elvezetése azonnal - azaz nem késleltetve - történik.
Jó lábklíma alacsony hőmérsékleten.
Minél magasabb a külső hőmérséklet, annál lassabb a nedvességszállítás. Mivel a nyomáskülönbség alacsonyabb.
A sérült (cipő) membrán javíthatatlan.
NEM PORÓZUS MEMBRÁN (PL.: SYMPATEX):
A mikroporózus membránnal ellentétben a Sympatex membránnal ellátott cipőkben nincsenek pórusok. A Sympatexhez hasonló nem porózus membránok két anyagtulajdonsággal működnek:
hidrofil szövet (vízkedvelő vagy vízvonzó)
hidrofób szövet (víztaszító)
A két anyagot úgy szövik össze, hogy a túrabakancs belsejében felszívják a nedvességet, majd azt a külső oldalra leadják. Az a tény, hogy a hidrofób – azaz víztaszító – anyag kívül, de a felső anyag alatt van, azt jelenti, hogy a víz nem tud behatolni.
A (NEM PORÓZUS) SYMPATEX MEMBRÁNNAL KÉSZÜLT CIPŐK ELŐNYEI ÉS HÁTRÁNYAI:
A nedvesség elvezetése mindig működik, és nem befolyásolja a külső hőmérséklet
100 %-ban újrahasznosítható
Szélálló
A nedvesség elvezetése időbeli késleltetéssel történik
MI AZ A VÍZOSZLOP?
A vízoszlop azt a nyomást írja le, ami egy textilre nehezedik, amíg az át nem engedi a vizet. Ezt nevezik hidrosztatikus nyomásnak. Minél magasabb a vízoszlop, annál sűrűbb az anyag. Az 1 négyzetméteres felületen a víznyomást addig mérik, amíg az első cseppek meg nem jelennek az alján. Egy 1000 mm-es vízoszlop körülbelül 0,1 bar nyomásnak felel meg.
A TÚRABAKANCSOK VÍZOSZLOPA:
Ellentétben az esőkabátokkal, ahol a vízoszlop meg van adva, a cipőknél egy kicsit nehezebb a helyzet. Egyszerűen azért, mert a márkák ritkán adják meg ezt az információt.
Ennek fő oka a konstrukcióban rejlik: az esőkabát membránját csak egy finom, könnyű külső anyag fedi. Ez megkönnyíti a membránra ható víznyomás mérését. A túrabakancs membránját kemény és merev felső anyag veszi körül. Ez természetesen megváltoztatja a membránra ható nyomást. A nyomás mérése ennek megfelelően nehézkes. Minél nagyobb súly vagy nyomás nehezedik egy túrabakancsra felülről, annál magasabbnak kell lennie a vízoszlopnak. A Gore-Tex vagy Sympatex membránnal ellátott hegyi bakancsok vízoszlopa legalább 10.000 mm, és - a membrán típusától függően - akár 45.000 mm is lehet. Még ha a konkrét vízoszlop nincs is megadva, feltételezhető, hogy a megfelelő membránnal ellátott vízálló túracipő vízoszlopa legalább 10.000 mm.
MIKOR NEM VÍZHATLAN EGY CIPŐ?
Csak azért, mert a túracipő belsejébe membránt szőttek, még nem jelenti azt, hogy az áthatolhatatlan. A következőkben elárulunk néhány okot, ami ahhoz vezethet, hogy a membrán ellenére vizes lesz a lábad:
A membrán sérülése: Ha túrázás közben megsérül a külső anyag, pl. ha egy tüske átszúrja a cipőt és a membránt, az már nem képes a vizet távol tartani. A következmény: nedves láb. A kilyukadt membrán javíthatatlan.
Felvitt membrán: A gyermekcipőknél időről időre megfigyelhető jelenség, hogy a lábujjak területén lévő membrán elkopik. Ez lehetővé teszi a víz behatolását. Ha a cipő túl kicsi lesz, a lábujjak állandóan a belső cipőhöz dörzsölődnek, ami károsíthatja a membránt. Ez kívülről nem látható, és csak akkor válik láthatóvá, ha a cipőt szétszedik.
Elhasználódott impregnálás: A vízlepergető bevonattal/impregnálással ellátott vízálló cipőket rendszeresen ápolni kell ahhoz, hogy hosszú távon vízlepergetőek maradjanak. Az alkalmazott impregnálás idővel lekopik, így a víz már nem gyöngyözik le. A sérült membránnal ellentétben azonban ez javítható. Itt megmutatjuk, hogyan kell ezt megtenni.
A kapilláris hatás: A kapilláris felszívódás hatására a lábad vizes lehet túrázás közben, az ép membrán ellenére. Ez a jelenség időről időre megfigyelhető a kivágott cipőknél. Nedves fűben a kapilláris hatás miatt van, hogy a nedvesség a külső anyagon felszáll, és a cipőgalléron keresztül a cipő belsejébe jut.
HOGYAN LEHET VÍZÁLLÓVÁ TENNI A CIPŐT?
A „cipő vízállóvá tétele” kifejezés ebben az összefüggésben kissé félrevezető:
A vízálló definíció szerint ez azt jelentené, hogy a cipő külső anyagát vízálló külső anyagra kell cserélni. Tehát ki kellene cserélni a cipő felsőrészét, ami valószínűleg drágább, mint egy új cipő vásárlása.
Egy túracipő vízállóvá tétele azért is nehéz, mert ehhez mikroporózus vagy nem porózus membránnal ellátott belső cipőt kellene használni.
Lehetőség van azonban vízlepergető réteg felújítására vagy felvitelére. A mindennapi életben a túrabakancs vagy az esőkabát impregnálásáról beszélünk. Mivel ez egy plusz (vegyi) réteg a külső anyagon, permetezéssel vagy mosással történő impregnálással lehet alkalmazni.