Outdoor ruházat
Aki rendszeresen szeret sportolni a természetben, nem nélkülözheti a megfelelő ruházatot és felszerelést. A szabadtéri ruházatnak védenie kell a nedvességtől, a hidegtől vagy a hőségtől, attól függően, hogy hol szeret sportolni. Mivel a szabadtéri sportoknak nagyon eltérő követelményei vannak, fontos előre átgondolni, hogy melyik sporthoz milyen ruházatra van szükség.
770 termék összesen
Továbbiak betöltése
MIÉRT SZÜKSÉGES AZ OUTDOOR RUHÁZAT
A különböző követelmények miatt a szabadtéri ruházat a ruházati cikkek igen széles skáláját öleli fel, a funkcionális aláöltözet a megfelelő ingeken, nadrágokon, kabátokon, cipőkön át a hideg és a nedvesség elleni védőruházatig. Még a trópusi régiók ruházata is ide tartozik a legtágabb értelemben. Mivel az outdoor ruházat egyre népszerűbbé válik a szabadtéri szabadidős szektorban is, egyre gyakrabban használják különböző szabadidős tevékenységekhez, mint például kempingezés, geocaching vagy horgászat. A kényelem, a védelem és a robusztusság kombinálásának gondolata itt egyértelműen előtérbe kerül.
A HELYES ÖLTÖZKÖDÉS: HAGYMA ELV
Ahhoz, hogy bármilyen tevékenységhez megfelelően fel legyél öltözve, a szabadtéri/outdoor ruházatot a hagyma elvének megfelelően kell összeállítani és viselni:
I. réteg: funkcionális aláöltözet, sportmelltartó stb. II. réteg: pólók, nadrágok, blúzok, ingek stb. III. réteg: kabátok, esőruházat, stb.
Mivel az ember a meleget és a hideget nagyon különbözőképpen érzékeli, fontos, hogy előre megtudd, milyen ruházatra vagy felszerelésre van szükséged az adott sporttípushoz.
A RUHÁZAT ALSÓ RÉTEGE
Az első ruházati réteg az alsó réteg, amelyet közvetlenül a bőrön viselünk. Keresd a jó minősége! Itt nagyon fontos a kényelmes anyagok, amelyek hatékony és megbízható nedvességszállítást biztosítanak. Kiegyensúlyozott hőmérséklet-szabályozás csak akkor érhető el, ha a funkcionális aláöltözet képes nagy területen felszívni az izzadságot, és azt kifelé engedni, ahonnan vagy megszárad, vagy a fölötte viselt ruharétegbe távozik. A jó funkcionális fehérnemű megakadályozza, hogy a bőr nedves maradjon, és ezáltal lehűljön.
A nők esetében ez a ruházati réteg magában foglalja a sportmelltartókat is, amelyek tartást és kényelmet nyújtanak a fokozott sportos megterheléshez. A melltartó vásárlásakor nagyon fontos a megfelelő méret kiválasztása, hogy a melltartó támasztó funkciója valóban garantált legyen túrázás, hegymászás vagy akár kerékpározás közben.A RUHÁZAT KÖZÉPSŐ RÉTEGE
Az arany középső, a ruházat második rétege, amely bizonyos esetekben a legkülső réteg is. Az ingek, blúzok, pólók vagy felsők esetében itt is a nedvességszállításon van a hangsúly, míg az olyan anyagokból, mint a fleece-ből (polár), a pehelyből vagy a gyapjúból készült kabátok és nadrágok inkább a hideg vagy az eső elleni védelmet szolgálják. A megfelelő anyag kiválasztása itt még inkább attól függ, hogy mit tervezel a szabadtéri tevékenységed során.
A funkcionális ruházat nagyrészt szintetikus szálakból vagy olyan kevert szövetekből készül, amelyekben természetes és szintetikus szálakat egyenlő arányban használnak. Előnyük, hogy gyorsan száradnak, strapabíróak és képesek a nedvességet kifelé elvezetni. A téli sportok esetében más anyagok, például a gyapjú a keresett, amelyek megtartják a testhőt, és csak lassan adják le. A kényelmes és hasznos ruházati cikkek vásárlásakor különösen népszerűek itt a pehely és a gyapjú.A RUHÁZAT LEGFELSŐ RÉTEGE
A harmadik ruharéteget a külső oldalon viseljük, és az olyan szélsőséges időjárási viszonyok ellen véd, mint a szél, a hideg vagy a nedvesség. Itt is fontos figyelembe venni, hogy a ruházatot milyen célból viseljük. A vízállóság és a légáteresztő képesség különösen az olyan sportoknál játszik szerepet, mint a túrázás, a hegymászás vagy hasonló tevékenységek, ahol hosszú időt töltesz megszakítás nélkül a szabadban. Ennek a ruházatnak az anyagát úgy tervezték, hogy az izzadságot kifelé szállítsa, az esővizet pedig kint tartsa.
A vízállóságot még szabványosították is: A DIN EN 343 szabvány ("esővédelem") bizonyos értékeket használ annak meghatározására, hogy egy szövet mennyire vízálló. Az anyagot víznek teszik ki, amely egy oszlopban állva állandó nyomást gyakorol a vizsgálandó anyagra. Innen származik a "mm vízoszlop" egység, amelyet ebben az összefüggésben használunk. A vizsgált anyag vízzáróságát az határozza meg, hogy 24 óra elteltével mennyi víz hatolt be az anyagba. Ökölszabályként elmondható, hogy minden szövet vízálló, ha 1.500 mm vagy annál nagyobb vízoszlopot bír el. A funkcionális ruházat általában 4.000 mm-es vagy annál nagyobb vízoszlop-értékekkel rendelkezik ahhoz, hogy vízállónak minősüljön.
AMI SZINTÉN SZÁMÍT
A szélállóság az anyagtól és a kivitelezéstől is függ. Minél víztaszítóbb az anyag, annál nagyobb a szélállósága. Vásárláskor azonban tisztában kell lennie azzal a ténnyel, hogy a nagyobb szélállóság negatív hatással van a kabát vagy nadrág légáteresztő képességére.
További tényező a felhasznált anyag robusztussága vagy hátizsákos alkalmassága. A felhasznált anyagok, azok súlya, a szövés és a szálak erőssége határozza meg, hogy a kültéri ruházat végül mennyire strapabíró. Minél strapabíróbb egy kabát vagy nadrág, annál nagyobb a súlya, mivel az anyagnak ennek megfelelően vastagabbnak kell lennie. Az anyag tehát jól jelzi, hogy a vásárlók milyen strapabíróságot várhatnak egy adott ruhadarabtól. A robusztusság egy másik formája a hátizsákos utazásra való alkalmasság: Különösen, ha hosszabb túrákat szeretne tenni, nem szabad alábecsülni a váll és a hát területén az anyag megterhelését.
Végül, de nem utolsósorban, figyelni kell a fazonra és a kialakításra: Attól függően, hogy milyen sportot szeretne űzni, ez a két tényező határozza meg, hogy egy adott ruhadarab melyik sportágra alkalmas. A kapucni alakja, a zsebek, az ujjak hossza vagy az illeszkedés önmagukban talán csak apróságok, de figyelembe kell venni őket, amikor kültéri ruházatot szeretne vásárolni. A túrázáshoz vagy a gyalogtúrákhoz például más ruházatra van szükség, mint a kerékpáros vagy hegymászó túrákhoz.